Mít Kinderstube

(Boh) Musím se k něčemu přiznat. Prohlášení, že Marni bylo marný, není až tak pravda. Díky hodinové frontě u kasy jsem měla šanci zjistit několik zásadních věcí. Za prvé, že je opravdu možné kvůli ponožkám se slevou čekat hodinu na pokladnu; za druhé, že zřejmě asi stárnu a nezvládám už takové akce; za třetí, že mi chlap vydrží civět skoro hodinu na zadek, přestože má vedle sebe přítelkyni (která ovšem zadek nemá), a taky že jsem schopná poučovat cizí lidi a ještě jim dát dostatečně najevo, že nemají Kinderstube. Kdo tenhle výraz nezná, Kinderstube znamená něco jako dobré vychování. Fakt, že pocházíte z dobré rodiny. Někdy se také říká vyrůstat v rodině s dětským pokojem anebo, což se používá u nás doma, že dobrá stáj se nedá koupit.
   Hned po uvedení Marni kolekce Fatalka odfrčela kamsi na steak a mě nechala na pospas slečnám, co se rvaly o designové kousky. Ovšem urvat co se dá nebylo to nejdůležitější. To nejpodstatnější přicházelo na konci. Bylo třeba zaplatit. Je to zvláštní, ale poslední dobou špatně snáším “slepičí hovory”. Abych to všechno přežila, usrkovala jsem prosecco a opakovala si, že ty ponožky opravdu, ale opravdu stojí za to utrpení. I tak jsem bohužel neunikla báječnému monologu: “No já malýmu nakoupila v Zaře. Viděla jsi tu jarní kolekci? Nechala jsem tam osm tisíc! Bože, ale tomu to tak sluší,”… nenápadně jsem se musela otočit, abych si paní Chytrandu mohla prohlédnout. V ruce držela tričko na pětiletého kluka a už se nadechovala. Tipovala jsem ji na Zdiby, Uhříněves nebo Kralupy. (Záměrně jsem vynechala Rakovník nebo Kladno, abych zase nedostala vynadáno. Ale i tahle maloměsta mě napadla…)
   “Bože, ty šaty jsou hnusný. To se do Čech vůbec, ale vůbec nehodí!” mudrovala zasvěceně. (“Jistě, když dělali v Marni celosvětovou kolekci pro HM, mysleli hlavně na Uhříněves,” uchichtla jsem se a litovala, že Fatalka už odešla. Významné pohledy jsou naše specialita.) “Co je to za materiál, jéžiši, to je táááák nekvalitní! A ty barvy! Možná k moři, ale sem?” a ohmatávala dál odložené letní šaty. Kamarádky nic neříkaly, jedna byla mladší, čili si to nemohla dovolit, a ta starší tomu zase přece nerozuměla. “No, to snad néééé, za čtyři tisíce! No kdybych chtěla něco pořádnýho, tak už dám třeba osm tisíc a koupím si to v Pařížský!” …No a někdy v tomhle okamžiku mi došlo prosecco a následně i trpělivost.
   “No co je to za látku, vidíš, jak je to nic moc. No jasně. Made in China,” vytahovala cedulku .”Tam se levně šije,” hlesla ta mladší. A najednou jsem se přistihla, jak se otáčím a klidným hlasem pronáším. “Je to hedvábí, ručně malované. Proto je to z Číny!” (“Ty huso pitomá,” chtěla jsem dodat, ale jen jsem se ledově usmála.) Starší kamarádka na mě mrkla, protože toho už asi měla taky dost a Chytranda začala hystericky hledat visačku. “100% silk!” vyjekla kamarádka a hned slízla pohled ve stylu – domů si jeď vlakem. “Ale stejně je to nekvalitní,” dodala madam triumfálně. Takže nádech…. výdech… …nádech: “Ano, jistě, a co čekáte od módní kolekce ze supermarketu?” otočila jsem se a poprvé se setkala pohledem s chlápkem, co mi hodinu čuměl na zadek. (“A ty mě taky neštvi,” pomyslela jsem si. “Chytni si tu svou Bezprdelní a koukej se jí do očí!”) No a pak už byl docela klid.
   Ve své podstatě se nemůžu na nikoho zlobit. Když v tom nevyrůstáte, pravé perly od plastových nepoznáte a hedvábí je pro vás pojem neznámý. Babička Chytrandy zřejmě chodila v propínací zástěře. Ta moje v rukavičkách a klobouku. Dobrá stáj se nedá koupit, a proto je absolutně zbytečné utrácet za sériově vyrobené hedvábné šaty ze sámošky, stejně jako vydávat osm tisíc za dětská trička s potiskem, protože ani jedno vám dobré vychování a rodinný základ nenahradí. Buď Kinderstube máte nebo ne. No a já k němu mám ještě desatery ponožky.

About Femme Fatale s Bohyní

http://dvetricitky.cz We And The City - Jak to vypadá, když si Femme Fatale a Bohyně založí blog… Aneb dvě třicítky ve městě
This entry was posted in Co se mi líbilo and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

23 Responses to Mít Kinderstube

 1. Sustain the outstanding work !! Lovin’ it!|

 2. Daniela says:

  Opravdu skvělé, moc jsem se pobavila a 100% dávám za pravdu, protože “pipiny” jsou a budou a dát najevo se jim to musí a nejlepší je to takto elegnatně !!!

 3. udvouverunek says:

  Bohyně, to bylo naprosto úžasné! Tyhle typy bohužel uzemňovat neumím, ale jednou se to naučím. Zatím jsem jen u toho opovržlivého zírání:) Veronika

 4. “Faire l’aristo” :)
  A dáma s vychováním je “aristo” nebo “savonnette”.

  • Ahhh, děkuji, to je moc pěkné savonnette! :-)

   • Není zač! Z hlavy jsem to samozřejmě nevěděla, ale člověk se pořád učí. :)
    Savonette se mi taky líbí, je to takové voňavé slovo. I v češtině hezky zní – mydlinka. Ale má podle mě už trochu jiný význam. Mydlinka jsem říkala příteli, co nepřežil bez sprchy dvakrát a vícekrát denně. Možná to bylo tím, že měl Kinderstube.

 5. veterán says:

  Označovat Kladno za maloměsto mě hluboce uráží. Má i Městskou policii s náčelníkem!

 6. Lenka says:

  To me tak pobavilo! Uplna klasika. Slepicich hovoru jsem si vyslechla nescetne. K nekterym jsem se dokonce pripojila se snahou nekam zapadnout, ale rychle jsem si uvedomila, ze to nema cenu. Ty ponozky jsou doufam rucne pletene z ovci vlny a vysivane zlatou nitkou.

 7. udvouverunek says:

  Tyjo, super článek! Taky jsem se přiučila a možná nabrala trošku odvahy řešit napříště podobnou situaci podobně. Protože slepice, ty jsou prostě všude… :-/ Obdivuju tvůj nahled a vyrovnanost!
  Verunka

  • Femme Fatale s Bohyní says:

   Děkuju, to mě naučila babička. Uměla mlčet, ale jakým tónem. Stejně dokázala jediným pohledem člověka uzemnit a ukázat mu, kde je jeho místo. Bohužel k tomu jsem se ještě nedopracovala. Ale podstata při takovém střetu je, nenechat se vykolejit a hlavně se nikdy nesnížit na úroveň protější strany. Dost často se totiž stane, že se takovéhle slepičky při další větě znemožní samy a v oparu trapnosti odfrčí. To zaručuju! Několikrát odzkoušeno :-)))

 8. Anonymous says:

  Bohyně, ty jsi bohyně:-) já nemám slov a opět jsi mě naučila něco nového:-*

 9. Katy says:

  :D

 10. Bože (Bohyně;-)) to mě pobavilo! Dokonce i jako bezprdelní přítelkyni.

  • Co si pamatuju, pozadí jsi měla exkluzivní a díky salse si myslím, že bude ještě lepší :-) Děkuju za komentář, moc jsem se bála, že je článek příliš otevřený, ale reakce jsou více než dobré.

 11. Vanilka says:

  Super článek! Jako bych je slyšela – kamarádky ve frontě. Výstižné. Ty ponožky byly pěkně vytrpěné.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s